loading...

یادی ولات

ارتودنسی ثابت پشت دندانی بریس های پشت دندانی نوعی از ارتودنسی است که بر خلاف انواع دیگر ارتودنسی به سطح داخلی دندان های متصل می شود و از دید بقیه افراد پنهان است که در نتیجه تاثیری بر زیبایی دندان ها

ارتودنسی ثابت پشت دندانی

بریس های پشت دندانی نوعی از ارتودنسی است که بر خلاف انواع دیگر ارتودنسی به سطح داخلی دندان های متصل می شود و از دید بقیه افراد پنهان است که در نتیجه تاثیری بر زیبایی دندان ها ندارد. نتایج به دست آمده از آن نیز نشان می دهد که تفاوت چندانی با انواع دیگر ارتودنسی ندارد. از نظر مشکلات و عوارض هم باید گفت که بیماران در این نوع با مشکلاتی در صحبت کردن، زخم شدن زبان و مشکلات بهداشتی دهان روبرو هستند. همچنین هزینه ی مورد استفاده در این نوع ارتودنسی به مراتب از انواع دیگر آن بیشتر است.

تفاوت ارتودنسی بزرگسالان با کودکان و نوجوانان

تفاوت زیادی بین ارتودنسی بزرگسالان و کودکان وجود ندارد. استخوان فک در سنین کودکی و نوجوانی در حال رشد است ولی رشد آن در سن بزرگسالی متوقف می‌شود. این امر ممکن است تراز کردن استخوان فک در جراحی ارتوگناتیک را غیر ممکن کند. تفاوت‌های دیگر ارتودنسی بزرگسالان با کودکان و نوجوانان عبارتند از:

 

بیماری پیرادندانی: بیماری بافت‌های نگهدارنده دندان‌ها از جمله لثه و بافت استخوانی- بزرگسالان به‌دلیل التهاب لثه و بیماری‌های پیشرفته پیرادندانی، در مقایسه با کودکان و نوجوانان بیشتر در معرض تحلیل لثه و بافت استخوانی هستند. بیمارانی که دندان‌های مرتبی دارند کمتر مبتلا به بیماری‌های لثه می‌شوند.

دندان‌های فرسوده یا افتاده: دندان‌ها با مرور زمان ممکن است فرسوده شده و حرکت کنند. در این حالت ارتودنسی تنها روش درمانی برای اصلاح دندان‌ها است. افتادن یک دندان و ایجاد فضای باز موجب حرکت، جابجایی، نامرتبی دندان‌های دیگر شده و حتی احتمال ابتلا به بیماری لثه را افزایش می‌دهد.

 

درمان ناقص ارتودنسی در دوران نوجوانی: بسیاری از بزرگسالانی که در دوران کودکی و یا نوجوانی یک دوره ناتمام ارتودنسی را تجربه کرده‌اند اکنون برای داشتن لبخند سالم و زیبایی که همیشه آرزوی‌آن را داشتند به درمان کامل ارتودنسی روی می‌آورند.

سخن پایانی

ارتودنسی یکی از موثرترین روش ها در برطرف کردن عیب های ظاهری دندان و کمک به بهبود عملکرد آن ها است. با این حال برخی افراد ظاهر براکت های فلزی را نمی پسندند و معتقدند استفاده از این نوع براکت ها می تواند تا مدت ها ظاهر نازیبایی را به آن ها بدهد و در نتیجه وجهه اجتماعی آن ها را تحت تاثیر قرار دهد.

 

 

به همین دلیل این گونه افراد ارتودنسی سرامیکی را ترجیح می دهند. این نوع ارتودنسی دندان عملا نامرئی بوده و از فواصل دور قابل تشخیص نیست. با این حال هزینه بالاتری داشته و نیاز به مراقبت زیادی دارد.

مزایای ارتودنسی سرامیکی

تنها مزیت استفاده از این نوع ارتودنسی در مرتب کردن دندان‌ها، ناپیدا بودن بریس‌ها است. به‌طوری که فقط از فاصله نزدیک قابل تشخیص هستند و به همین دلیل به آن‌ها بریس‌های نامرئی هم گفته می‌شود.

 

معایب ارتودنسی سرامیکی

برای به دست آوردن نامرئی بودن در این روش، باید هزینه بیشتری پرداخت کرد.

 

بریس‌های سرامیکی نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به انواع فلزی دارند، زیرا شکننده‌تر هستند.

گران‌تر بودن

ارتودنتیست‌ها در حدود ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار برای به‌کارگیری براکت‌های سرامیکی نسبت به براکت‌های فلزی دو فک بیشتر هزینه دریافت می‌کنند. براکت‌های سرامیکی برای متخصص ارتودنسی گران‌تر تمام می‌شود؛ هم از حیث مبلغ براکت‌ها و هم وقت و جلسات بیشتری که نسبت به براکت‌های فلزی صرف گذاشتن آنها روی دندان‌های بیمار می‌شود. به‌دلیل هزینه بیشتر براکت‌های سرامیکی، همیشه روی تمام دندان‌های بیمار نصب نمی‌شوند و ممکن است تنها به دندان نیش تا نیش فک بالا که بیشتر در معرض دید هستند، محدود شود. براکت‌های سرامیکی گران‌تر از فلزی هستند.

معایب ارتودنسی سرامیکی چیست؟

با این که احساس می‌کنیم ارتودنسی‌های سرامیکی گزینه‌ی مناسبی محسوب می‌شوند، هر روشی معایب خاص خود را خواهد داشت.

 

هزینه‌ی زیاد – اول از همه این که ارتودنسی سرامیکی نسبت به انواع فلزی هزینه‌ی بیشتری خواهد داشت. زمانی که بحث روش‌های درمانی پرهزینه باشد، ممکن است روشی را انتخاب کنید که با هزینه‌ی کمتر، تأثیر یکسانی را به دنبال داشته باشد.

فشار کمتر نسبت به ارتودنسی فلزی – براکت های سرامیکی نمی‌توانند به اندازه‌ی براکت های فلزی فشار را تحمل کنند چراکه استحکام کمتری دارند. در صورتی که دندان‌های شما نیازمند تغییرات گسترده باشند، دندانپزشک معمولاً استفاده از ارتودنسی فلزی را توصیه می‌کند.

ممکن است در لثه‌ها حساسیت ایجاد شود – تمیز کردن دور براکت با مسواک در انواع سرامیکی دشوارتر بوده و ممکن است التهاب یا پس روی لثه ایجاد شود.

دوام و ماندگاری – دوام سرامیک اندکی کمتر از فلز بوده و احتمال شکستن آن تقریباً دو برابر خواهد بود. روند دیباند (برداشتن براکت های سرامیکی از روی مینای دندان) می‌تواند باعث آسیب به سطح دندان شود.

 

نگهداری سخت‌تر – اگر می‌خواهید ارتودنسی‌های شما تمیز و براق به نظر برسند، براکت های سرامیکی به نگهداری بیشتری نسبت به انواع فلزی نیاز خواهند داشت. از آن جایی که سرامیک شفاف و متخلخل است، در صورتی که بالاترین سطح بهداشت دهان و دندان را رعایت نکنید براکت های شما لکه دار خواهند شد.

روش‌های درمان

 

سازو کار تمام روش‌های ارتودنسی  در حرکت دادن دندان‌ها به سمت موقعیت صحیح یکسان است. وسیله انتخاب شده فشار ملایم اما مداومی را به دندان‌ها وارد می‌کند تا دندان‌ها به تدریج در موقعیت صحیح قرار بگیرد. متخصصین ارتودنسی وسایل ارتودنسی با وضوح کمتر را توصیه می‌کنند که کوچکترین اختلالی در زندگی شغلی و روابط شخصی و اجتماعی بیمار ایجاد نمی‌کنند. در ادامه پرکاربردترین روش‌های ارتودنسی را معرفی می‌کنیم.

نتیجه و مراقبت‌های پس از انجام ارتودنسی

در اوایل دوره درمان ارتودنسی بزرگسالان احتمالاً شما برای صحبت کردن یا غذا خوردن، کمی مشکل یا ناراحتی خواهید داشت، اما بعد از مدتی این احساس برطرف می‌شود. در طول مدتی که بریس‌ها در دهان شما قرار دارد، سعی کنید دندان‌های خود و براکت‌ها را کاملاً تمیز نگه دارید. اگر در ارتودنسی بزرگسالان از بریس‌های چسبانده شده و غیر قابل برداشتن استفاده می‌کنید، ذرات غذا و جرم می‌تواند به راحتی در بین دندان‌‌ها و لثه‌های شما گیر بیفتد.

به منظور کاهش خطر پوسیدگی دندان‌ها لازم است در این مدت برای مسواک زدن، کشیدن نخ دندان و بهداشت دهان و دندان خود بیشتر وقت بگذارید و مصرف قند و شیرینی را تا جایی که می‌توانید کمتر کنید. پلاک‌های باکتریایی و ذرات قند در ترکیب با یکدیگر باعث تولید اسید می‌شوند که در صورت سهل‌انگاری در بهداشت دهان و دندان، می‌تواند منجر به کلسیفه شدن (لکه‌های سفید) و پوسیدگی دندان‌ها شود.

 

نظرات (0) تاریخ : پنجشنبه 14 اسفند 1399 زمان : 13:44 بازدید : 129 نویسنده : کمال
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش

اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 52
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 0
 • آی پی دیروز : 7
 • بازدید امروز : 2
 • باردید دیروز : 16
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 63
 • بازدید ماه : 135
 • بازدید سال : 1,976
 • بازدید کلی : 7,525